İmalat Kaynak

GELENEKSEL GAZ ALTI KAYNAK Yöntemleriyle Robotik Kaynağın Kaynak Özelliklerine Etkilerinin Araştırılması

👤İlker POLAT¹ ve Yrd.Doç.Dr.Nihat GEMALMAYAN² ¹Gazi Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı ²Gazi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü

ÖZET: Günümüzde insan popülasyonunun artmasıyla beraber nesnel ihtiyaçlara olan talep de buna paralel olarak artmaktadır. 20 yıl öncesine kadar bir otomobil üreticisinin yılda 100.000 adet otomobil üretmesi büyük başarı görülürken bu oran günümüze 300.000’leri bulmuştur. Otomotiv sanayi derneği verilerine göre, 2014 yılında Türkiye’de otomobil üretimi 733.439, kamyonet üretimi 359.911, minibüs üretimi 35.420, traktör üretimi 48.403 olarak gerçekleşmiştir. Bu hızlı üretime ayak uydurmak için üretim süreçlerinde daha teknolojik sistemlerini kullanmak, geleneksel yöntemlerden ziyade robotik sistemleri üretimin büyük bir çoğunluğunda adapte etmek kaçınılmaz olmuştur. Üretimdeki bu değişimin de kaliteden ödün vermeden verimin artırılması esasından ayrılmadan yapılması gerekmektedir. Bu dönüşümün en büyük paylarından birini de robotik sistemler oluşturmaktadır. Geleneksel sistemlerde yer alan makine ve insan ilişkisini, robotik sistemlerde makine ve robot alarak insanın yerine iş yapmaya çalışan robotlar kullanılmaya başlanmıştır. Robotlar özellikle kaynak, boya, montaj, taşıma gibi proseslerde kullanılmaktadır. Bu çalışmada kaynak robotları ele alınarak geleneksel kaynak yöntemleriyle robotik kaynağın kaynak özelliklerine etkisi araştırılarak her iki yöntemdeki avantaj ve dezavantajlar belirlenecektir. Anahtar Kelimler: Robot, robotik, kaynak, gazaltı kaynak, MIG, MAG.

Devamını Oku

BAŞARILI FREZELEMENİN Takım Yolu

👤Sandvik

Günümüz iş dünyasında tezgah imalathaneleri sürekli olarak karlarını maksimuma çıkarmanın yollarını arıyor. Takımların nasıl kullanıldığı, genel üretim masrafları ve çıktılar üzerinde çok büyük etkiye sahiptir. Doğru takımların ve kesme stratejilerinin kullanılması üreticilere tezgahlarını en verimli biçimde çalıştırma ve böylece parça maliyetini ve üretim süresini düşürme olanağı sağlar. Sandvik Coromant verimliliği ve karlılığı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak üzere tasarlanmış beş temel frezeleme konusunu inceledi: giriş açısı, hatve, kesici konumu, kesici kavraması ve dönerek kesime girme tekniği.

Devamını Oku

Askaynak Genel Müdürü Ahmet Sevük: ENDÜSTRİ 4.0’A, Türkİye’de Anılmadan Önce Hazırlıklıydık

👤Askaynak

Askaynak Genel Müdürü Ahmet Sevük ile kaynak teknolojileri ve Askaynak’ın Endüstri 4.0 için yaptığı çalışmalardan ile ilgili konuştuk.

Devamını Oku