Mercek Perspektif

🔍Tamamını Oku art-img

Yeni Bir Fuarcılık Anlayışı: FIT’18 Fuarı

22-25 Şubat tarihlerinde, Ege Bölgesi’ndeki en kapsamlı fuar merkezi Fuar İzmir’de gerçekleşecek olan FIT Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı 2018, fuar anlayışını değiştiriyor. Sektörünün önde gelen markalarının tercih ettiği FIT’18 Fuarı katılımcılarına farklı bir fuar deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Takım Tezgahları Kadınlara İş Kapısı Oldu

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, takım tezgahları alanının, odaklanma ve işe yatkınlığının daha iyi durumda olması nedeniyle kadınlar için çok uygun bir iş olduğunu belirterek, “Kadınlar dışarıdan bakınca erkek işi olarak görüyor ancak işin içine girdikleri zaman ‘ben yapabilirim’ diyor. Çalışan kadınlar çok memnun. Ayrıca işveren de verimin arttığını söylüyor ve çok memnun” dedi.

Devamını Oku

Rockwell Automation’dan Smart Machine Semineri

👤Rockwell Automation

Rockwell Automation, iş ortaklarının ve müşterilerinin değişen teknolojiye daha kolay uyum sağlamaları için Smart Machine konulu seminer düzenleyerek sektör temsilcilerini ağırladı.

Devamını Oku
🔍Tamamını Oku art-img

Her Beş Patent Başvurusundan Biri Makine Sektöründen

Makine İmalat Sanayi Sektörü Türkiye ve Dünya Değerlendirme Raporuna göre imalat sanayi toplam cirosu içindeki payını yüzde 5’e yükselten makine sektörü, patent ve faydalı model tescil başvurularını da sürekli artırdı. Bin 736 başvuru ile Türkiye imalat sanayiinde yerli patent ve faydalı model başvurularının yaklaşık yüzde 21’i makine sektörü tarafından gerçekleştirildi.

Devamını Oku

Eylül Ayında Makine İhracatı 1,2 Milyar Dolar

Makine ihracatçıları, Eylül ayında geçen yıla göre yüzde 12 artışla 1,2 milyar dolarlık işleme imza attı. Artışın olumlu olduğunu ancak aynı dönemde dış ticaret açığının yüzde 85 arttığını belirten MAİB Başkanı Adnan Dalgakıran, “Bu açığın önemli bölümü makine ithalatından kaynaklanıyor. Oysa ki bu makineler aynı teknoloji ve rekabetçi fiyatlarla yurtiçinde de üretiliyor. Türkiye sanayisi ihracata odaklandığımız bu yılı bir fırsata çevirmeli, üretimde mutlaka yerli makine kullanımına öncelik vermeli” dedi.

Devamını Oku

Ağaç İşleme Sektöründe Hedef Endüstri 4.0

Günümüz endüstri toplumlarında en çok konuşulan konulardan birisi Endüstri 4.0. dünyadaki tüm sektörlerde yoğun olarak tartışılan bu kavram, farklı bir üretim anlayışının dışa vurumu olarak markaların global pazarda daha güçlü olmasına destek oluyor. Peki, Endüstri 4.0, Türkiye’de var olan sektörlerde nasıl yankı bulmuş durumda. Türkiye ağaç işleme makineleri ve yan sanayi sektöründe yüksek sesle konuşulan bu konu için Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob Fuarı kapsamında Orman Mühendisleri Odası; Endüstri 4.0 manşeti ile bir panel düzenleyerek sektörün geleceğini masaya yatırıyor.

Devamını Oku
🔍Tamamını Oku art-img

32 Bin Ziyaretçi ile 250 Milyon Dolarlık İş Hacmi Oluştu

İzmir’de ilk kez gerçekleştirilen MAKTEK İzmir Fuarı’na 32 binin üzerinde ziyaretçi gelirken, toplamda 250 milyon dolarlık iş hacmi oluşturuldu. TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu “İki senede bir düzenleyeceğimiz fuarın, makine sanayisine ve İzmir’e hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Devamını Oku